Kochanie to niedola ciężka, bo przez nie człek wolny niewolniekiem się staje. Równie jak ptak, z łuku ustrzelon, spada pod nogi myślica, tak i człek, miłością porażon, nie ma już mocy odlecieć od nóg kochanych. Kochanie to kalectwo, bo człek, jak ślkepy, świata za swoim kochaniem nie widzi. . . Kochanie to smutek, bo kiedyż więcej łez płynie, kiedyż więcej wzdychań boki wydają? Kto pokocha, temu już nie w głowie ni stroje, ni tańce, ni kości, ni łowy, siedzieć on gotów, kolana własne dłońmi objąwszy, tak tęskniąc rzewliwie, jako ów, któru kogoś bliskiego postradał. . . Kochanie to choroba, gdyż w nim, jako w chorobie, twarz bileje, oczy wypadają, ręce się trzęsą i palce chudną, a człowiek o śmierci rozmyśla albo jak w obłąkaniu ze zjeżoną głową chodzi, z miesiącem gada, rad miłe imię na piasku pisze, a gdy mu je wiatr zwieje, tedy powiada "nieszczęście" i ślochać gotów. . . A jednak jeśli miłować ciężko, to nie miłować ciężej jeszcze, bo kogóż bez kochania nasyci rozkosz, sława, bogactwa, wonności lub klejnoty? Kto kochanej nie powie: "Wolę cię niźli królestwo, niźli sceptr, niźli zdrowie, niźli długi wiek?. . . " A ponieważ każdy chętnie by oddał życie za kochanie, tedy kochanie więcej jest warte od życia. Henryk Sienkiewicz, "Pan Włodyjowski"

Virtuti militari - męstwu żołnierskiemu, za męstwo wojskowe.

Wyrozumiałość jest najinteligentniejszą z cnót. Pozwalam sobie uważać tę cnotę za jedną z najrzadziej spotykanych, jeśli nie najrzadszą ze wszystkich. Joseph Conrad, właśc. Teodor Józef Konrad Korzeniowski (1857-1924)

Bez Judasza nie ma ukrzyżowania, bez ukrzyżowania nie ma zmartwychwstania. Nikos Kazantzakis

Drzwi zatrzaśnięte nieprędko się otworzą. Talmud

Non tam praeclarum est scire latine quam turpe nescire - nie tylko chwalebnie jest znać łacinę, co haniebnie jest jej nie znać, znać łacinę nie jest tak chwalebnym, jak haniebnym jest jej nie znać. Cycero

Dobry mąż czyni dobrą żonę. Robert Burton (1577 - 1640)

Wszystkie drogi dobra i prawdy, prowadzą do ewangelii. Bergson Henri

Usta całowane nie tracą uroku, ale odnawiają się jak księżyc. Giovanni Boccaccio (1313 - 1375)

Młodości! ty nad poziomy / Wylatuj. Adam Mickiewicz (1798 - 1855)

I najwyższa drabina ma ostatni szczebel. Przysłowie ludowe


Komentarze
Polityka Prywatności