Chcesz być czymś w życiu, to się ucz, / Abyś nie zginął w tłumie, Nauka to potęgi klucz, / W tym moc, co więcej umie. Ignacy Baliński (1862 - 1951)
Nie sprzedawaj skóry niedźwiedzia, zanim go nie upolujesz. Laurentius Abstemius (Lorenzo Bevilacque, XV/XVI w)
Bóg (...) stworzył pewną liczbę możliwości, w razie gdyby niektóre z prototypów zawiodły - oto znaczenie ewolucji. Graham Henry Green
Dla aktywnego człowieka świat jest tym, czym powinien być, to znaczy pełen przeciwności. Luc de Clapiers de Vauvenargues (1715 - 1747)
ab asino lanam - wełna z osła, rzecz niemożliwa.
Przyjemne początki grzechu nigdy nie przypominają następującej po nim katastrofy. Owidiusz
Vulgare amici nomen, sed rara fides - nazwa przyjaciela częsta, ale wierność rzadka.
Najmniejsza książeczka nasuwająca piękne myśli i szlachetne uczucia, więcej jest warta od wszystkich zakurzonych ksiąg mądrości i traktatów naukowych. France Anatol
Co się odwlecze, to nie uciecze. Przysłowie polskie
Inaudita causa quamquam damnari aequitatis ratio non patitur - poczucie słuszności nie pozwala na skazanie kogokolwiek bez wysłuchania jego sprawy.
Fallaces sunt rerum species - pozory rzeczy są mylące. Seneka